Většinou ve chvíli, kdy se spotřebuje toner v tiskárně se začínáme zamýšlet nad jejím provozem a uvědomujeme si, že za její provoz zaplatíme v konečném důsledku více, než kolik jsme zaplatili za její pořízení. Je proto docela nezbytné, sledovat také náklady, které vynakládáme na tisk. Otázkou bývá, zda je lepší používat originální, alternativní nebo renovované tonerové kazety. Na tuto otázku asi jen stěží nalezneme jednoznačnou odpověď. Každá z těchto alternativ má své výhody i nevýhody.

tonerova kazeta

Pro začátek si ujasníme pojmy jednotlivých produktů. Originální kazety jsou značkové kazety, které vyrábí zpravidla přímo výrobce dané tiskárny. Alternativní kazety jsou nové, ale neoriginální kazety, které vyrábí jiný výrobce. Renovované čili recyklované kazety jsou použité, zpravidla originální kazety, které jsou znovu naplněny tonerovým práškem, či inkoustem.

Tonerová kazeta obsahuje tonerový prášek a využívá se do laserových a LED tiskáren, zatímco inkoustová kazeta obsahuje inkoust a používá se do tiskáren inkoustových.

Originální kazety mají tu výhodu, že u nich máme jistotu vyšší a stálé kvality. Jsou ale dražší než alternativní možnosti. Naproti tomu, alternativní tonery dosahují často srovnatelnou kvalitu s těmi originálními a jsou výrazně levnější, ovšem při pořízení těchto produktů od neznámých výrobců, i mnohem rizikovější. Záleží zde tedy velmi na výběru kvalitního dodavatele.

Na trhu můžete objevit jak alternativní tonery, které mají srovnatelnou kvalitu s originálními tonery, tak ale i produkty, které mají výrazně nižší kvalitu a mnohem menší kompatibilitu s danou tiskárnou.

Pokud se tedy rozhodnete pro nákup alternativního toneru, určitě si ověřte kvalitu výrobce; zjistěte si, zda jeho výrobky obsahují certifikáty či potřebné patenty. V neposlední řadě si najděte recenze od ostatních uživatelů, který daný produkt již zakoupili a mají s ním tudíž již zkušenost.