je ozdoba která se nosí na uchu a ještě do nedávna to byla spíše ženská záležitost. V dnešní době nosí různé ozdoby uší také muži. Uši se nechávají běžně píchat ženám už jako malým holčičkám. Od drobných diamantových peciček po velké dramatické kruhy – náušnice patří mezi šperky, kterými se ženy zdobí už od nepaměti. Pomocí vzhledu ozdoby mohou pracovat s tvarem obličeje, podtrhnout barvu očí či odvádět pozornost od skutečných či domnělých nedostatků. Náušnice si lze vybírat podle příležitosti, na kterou se chystáte, či podle outfitu.

Tvary náušnic

Peckové náušnice – dodnes pecičky reprezentují nejmenší a nejjednodušší a zároveň snad nejoblíbenější typ náušnicVyskytují se v různých variacích – od jednoduše zasazených kamenů či perel po hroznovitě seskupené diamanty a drahokamy tvarem připomínající květinu. Zapínání tvoří puzeta.

Jednoduché pecky – v případě jednoduchých pecek jemně zdobí ušní lalůček jediný umně vybroušený diamant, jiskřivý barevný drahokam nebo elegantní perla vložená do krapen či kovové lunety, případně drobný kousek drahého kovu vytvarovaný do zajímavého designu.

Hroznové náušnice – hroznové náušnice můžeme uvést jako zvláštní typ peckových náušnic. Kovové lůžko, v němž jsou vedle sebe umístěny jednotlivé, většinou stejně velké kameny či jeden ústřední obklopený šesti menšími, který v uchu drží puzeta či šroubek. Hroznové náušnice svým designem zpravidla připomínají květinu nebo hrozen.

Náušnice svatozář – v podobném duchu se nesou také náušnice ve stylu svatozáře. I ty jsou poseté větším množstvím kamínků, ale rozdíl je v tom, že u tohoto typu náušnic je ve středu umístěný jeden větší centrální kámen, který je dokola lemovaný menšími kamínky připomínajícími svatozář.

Visací náušnice – lehce visí z ucha dolů, jemně se pohupují a dodávají nádech elegance a ženskosti i strohým outfitům. Délka tohoto šperku je od kratičkých náušnic po klenoty, které svými konečky šimrají na ramenou.

Lustrové náušnice – lustrové náušnice se rovněž řadí mezi ty visací, ale už na první pohled přitáhnou pozornost svým výrazným a zdobným designem. Od praktických afrických háčků se směrem dolů stupňovitě rozšiřují a září nádherně vybroušenými kameny v propracovaných motivech. Název těchto náušnic se odvozuje od jejich vrstevnatosti, jíž připomínají luxusní křišťálové lustry.

Náušnice slzičky – klasický kapkovitý kámen v kovovém lůžku bývá přichycen k pecce se zapínáním na puzetu či šroubek.

Kruhové náušnice – kulaté nebo oválné náušnice mohou být malé i velké, zdobené i hladké. Větší kousky bývají zpravidla duté, aby ušní lalůček tolik netížily. Běžnější typy kruhů se zavírají pomocí tenounkého drátku nebo tyčinky, které se zasunou do protilehlé trubičky. Méně obvyklé je zapínání na francouzský zámek, kdy se drátek zacvakne do protilehlé vidlice. Občas lze narazit na kruhy, které se v uchu upevňují pomocí drobného žlábku, do něhož zapadá kolíček.

Polokruhy – jedná se kruhové či oválné náušnice, které však nejsou dotažené až do konce a po zapnutí nepůsobí nekonečně. Šperk zdobívají dramaticky broušené a zasazené diamanty nebo drahokamy a v uchu mu pomáhá udržet se tradiční puzeta (motýlek či disk) nebo šroubek.

Oboustranné náušnice – není to tak dávno, co svět dobyly jednoduché perlové pecičky, které vzadu místo klasické puzety měly větší perlu. Ušní lalůček tak nebyl zkrášlen pouze zepředu, ale i zezadu.

Lemující náušnice – Jeden z novějších trendů ze světa náušnic je zcela poplatný svému názvu: od ušní dírky šplhá podél boltce nahoru.

Typy zapínání

Puzeta – mechanismus spočívá v tom, že na tyčku náušnice, který se protáhne ušní dírkou, se vzadu nasune puzeta, jež mívá nejčastěji tvar motýlka.

Šroubky – zapínání se podobá puzetám a někdy jsou oba typy slučovány a prezentovány jako jeden. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že na konci tyčky jsou závity, na které se našroubovává tzv. balonek, který zabraňuje ztrátě náušnice.

Dámský patent – po nasazení do ušní dírky se háček uzavře mechanickou klipsou, a tím se zabrání vypadnutí šperku.

Africké háčky – africké háčky se využívají primárně u visacích náušnic, které zatíží ušní lalůček tak, že šperk nevypadne. Příležitostně se ještě háček zajišťuje silikonovou koncovkou.

Ruský patent – základem mechanismu je kolíček zakončený jemným žlábkem, do něhož se zaklapne pohyblivá část.

Klenotnická klipsa – ne zcela časté zapínání se hodí především pro těžší náušnice. Mechanismus funguje na bázi tyčky, která se provlékne ušní dírkou a následně se zajistí klapkou.

Zapínání kloubem – u malých kroužků zvaných objímky se nejčastěji přistupuje k použití kloubového zapínání, které funguje na principu lámání v kloubu a zacvakávání tyčinky do protější části šperku.

Dětská brizura – na ozdobné části náušnice se nachází očko, do kterého se vpředu jednoduše uchytí pohyblivá část. Šperk tak v dětském oušku drží a nehrozí, že vypadne.