Pokud plánujeme stavbu nebo rekonstrukci domu či bytu, jednou z nejdůležitějších otázek bývá jaký materiál zvolit pro podlahu. Je potřeba vzít v úvahu celou řadu podmínek, které jsou pro podlahu důležité, například zda pod podlahou plánujeme podlahové topení, jaké zátěži bude např. terasová podlaha vystavena a v neposlední řadě, kolik chceme nebo můžeme do podlahy investovat.

Skvělou volbou jsou dřevěné podlahy, které představují v porovnání s jinými podlahovými materiály vynikající hodnotu a jsou v dnešní době cenově celkem konkurenceschopné. Do této kategorie spadají veškeré druhy podlahových krytin, které v sobě zahrnují prvky dřeva, ať už se jedná o masivní či dýhované, nebo třívrstvé podlahy a další alternativy. Mohou být světlé či tmavé, nebo rustikální, záleží pouze na tom, jaký styl si zvolíme.

Dřevěné podlahy nám v našich interiérech vytvářejí harmonickou a klidnou atmosféru a v dnešní době se k tomuto typu podlahy přiklání stále více zákazníků, kteří mají zájem vytvořit si ve svém domě či bytě zdravé prostředí plné klidu a pohodové atmosféry.

Tento druh podlahy je také asi nejvhodnější podlahovou krytinou, protože dřevo neshromažďuje alergeny a je tedy vynikající pro vytvoření zdravého domova. Hodí se do všech místností našeho domu. Dřevěné podlahy jsou přírodním produktem, čímž poskytují trvalou hodnotu a vzhledem k tomu, že dřevo je obnovitelné, jsou tudíž i ekologicky šetrné.

Mají nízkou tepelnou vodivost, což způsobuje, že jsou teplé a příjemné na dotyk.

Na trhu je dostupných více druhů dřevěných podlah, v různých stylech i barvách a je tedy možno si vybrat dle svého vkusu či uvážení, který typ podlahy zvolit, ať už se jedná například o výše zmíněnou dřevěnou masivní podlahu, či třeba o dřevěnou plovoucí podlahu ve formě prken.

Masivní dřevěné podlahy bývají oblíbené vzhledem ke svým vlastnostem a vzhledu. Lepí se pevně k podkladu, ale lze je posléze i renovovat. Vyrábí se v mnoha odstínech a používanou dřevinou bývá borovice nebo dub. Jako ochrannou vrstvu na tyto podlahy se používá lak, olej nebo vosk, které podlahu dostatečně chrání proti vlhkosti či poškození. Jedním z nejtradičnějších a velmi kvalitních řešení se zde nabízí dlážkovica – masivní dřevěná podlaha palubovka, která se hodí do jakéhokoliv interiéru, neboť snese i vysokou zátěž. Technologický proces, kterým je dlážkovica zpracovaná jí dodává velmi atraktivní vzhled a zabezpečuje celkem jednoduchou pokládku.

Na trhu lze vybírat z měkčích jehličnatých dřevin – modřín, smrk, borovice či sibiřský modřín, nebo listnatých, tvrdších dřevin – buk, dub, ořech, jasan a další. Některé dřeviny je možno použít i v kombinaci s podlahovým topením.

Výhodou masivního dřeva je, že tlumí zvuky, výborně tepelně izoluje a dokáže tedy udržovat požadované optimální klima v místnostech.

Nevýhodou tohoto typu podlah bývá poněkud pracnější a časově náročnější pokládka, která by měla být provedena odborníkem. Toto dřevo by se navíc nemělo používat ve velmi suchém či naopak velmi vlhkém prostředí.

Výhodou vícevrstvých dřevěných podlah, kam patří v dnešní době velmi oblíbené plovoucí podlahy, je naopak celkem rychlá montáž. Povrch ovšem musí být suchý, rovný a pevný. Po dokončení pokládky lze podlahu ihned používat. Dřevěné podlahy ve formě prken dodávají místnostem také velmi osobitý vzhled.

Světlé dřeviny, například z klasického dubu (ale i z některých variant borovice), vypadají velmi elegantně. Tmavé dřeviny naopak vytvářejí výrazný efekt.

Pokud se tedy zabýváte touto problematikou a hledáte bližší informace, navštivte například webové stránky https://www.kvalitny-tatranskyprofil.sk/, kde se můžete dozvědět více podrobností.